CELKEM: 1561946

Katastrofa, která postihla české lesy, se týká i Úval

Typ: ostatní
Úvalské lesy čeká během několika nejbližších let proměna. Bohužel nikoli k lepšímu. Téměř všechny stávající jehličnany na Vinici, Králičině nebo na Pražské postupně odumřou.

Situace je nejvíce markantní na Vinici a na Pražské. Modříny, smrky nebo jasany (listnatý strom) jsou napadeny kůrovcem, borovice likviduje sucho. Vidět je to jasně na přiložených obrázcích.

Letos i v příštích letech tedy budeme muset poměrně hodně v Úvalech kácet (na Vinici, v Králičině nebo na Pražské). Namísto jehličnanů pak budeme průběžně vysazovat stromy listnaté, případně doplněné jehličnany odolnějšími vůči suchu a škůdcům (například jedle).

Budeme tedy pokračovat i v kácení na Pražské, které proběhne letos v létě v areálu mateřské školky Pražská. Jedná se prvořadě o odstranění suchých větví u borovic a modřínů, které by mohly v případě nepříznivých klimatických podmínek pádem způsobit škody na majetku nebo způsobit újmu na zdraví či životě. Dále proběhne výběrové kácení stromů napadených kůrovcem nebo usychajících, a to postupnou lanovou technikou. Dosadba zeleně v areálu mateřské školky bude zrealizována dle návrhu zahradního architekta města.

Je nám jasné, že kácení stromů není populární činnost a sami z toho nemáme radost. Situace je však opravdu vážná a chceme-li zachránit úvalské lesy, musíme jednat již dnes.

Vytvořeno: 27. 6. 2019
Poslední aktualizace: 27. 6. 2019 11:49