CELKEM: 1561946

Před 74 lety skončila II. světová válka

Typ: ostatní
Válka, o které mnozí říkají, že byla jen pokračováním té první. Válka, která přinesla do té doby nepoznaný rozsah průmyslového zabíjení a která přinesla smrt a absenci práva do prakticky každého českého města a vesnice. I do Úval.

Poslední měsíce války přinesly doslova běsnění kolabujícího Německa na našem území (krvavé jaro 1945), které se pak Němcům vrátilo v krvavé pomstě léta téhož roku.

Násilí, absence práva, vysoké oběti sovětských vojáků při osvobozování naší země (přes 150 tisíc mrtvých) a stále čerstvé vzpomínky na události roku 1938 byly pak živnou půdou pro nástup komunistické diktatury po roce 1948.

Říkáme si, že je to hrůzná minulost a žije již jen málo očitých svědků té doby. Je to pravda. Ale s tím jak blednou s odcházejícími svědky té doby přímé vzpomínky a jak se II. světová válka stává stále více dějepisem, měli bychom si o to více říkat, že nenávist, absence zákonnosti a neochota bránit demokracii může vést k tomu, že se z hrůzné minulosti může zase někdy v budoucnu stát ... současnost.

Tanky v Úvalech

Vytvořeno: 8. 5. 2019