CELKEM: 1561946

Klasicistní kamenný mostek ve Škvorecké oboře

Jde o stavbu klasicistní z počátku nebo poloviny 19. století. Mostek představuje vysoce hodnotné mostní dílo.
Kulturní památka.
Provedení mostu z lícového zdiva z lomových i opracovaných kamenů se u mostních děl této velikosti a významu objevuje jen zřídka. Ojedinělý kamenný dvouobloukový most, s důrazem na technickou i estetickou kvalitu díla, je dochován ve zcela autentické podobě.  Most je postaven z lomového i opracovaného kamene.

Celková výška mostovky od hladiny Výmoly je cca 375 cm, délka 1270 cm. Tloušťka klenby segmentových klenutých oblouků je 60 cm, pata oblouku od hladiny Výmoly 150 cm a vrchol oblouku ve výši 230 cm. Rozpětí oblouku je 390 cm. Délka mostní klenby je 456 cm a vrchol od oblouku k okraji zábradlí mostku je 145 cm. Most je dvouobloukový se středním pilířem a krajními opěrami. Hranolové krajní opěry mostu jsou z vnitřní strany šikmo zkosené, prostřední pilíř je obdélníkový opatřený břity (jedna hrana s délkou 95 cm). Šíře zděného zábradlí mostu je na každé straně cca 48 cm. Šíře cesty přes most, tzv. mostovka, je 360 cm a je zpevněna štětováním lomovou břidlicí a původně pravděpodobně byla kryta vrstvou písku nebo jemného štěrku. Most má na úrovni cesty na každé straně dva chrliče pro zajištění odvodu vody.

Most je po generální rekonstrukci.

GPS: 50° 3′ 52.249″N  14° 41′ 44.775″E

zobrazit v mapě