Úvaly bez bariérÚvaĺy bez bariér

Technická mapa Úval a GeoportálGeoportál

Rozklikávací rozpočet

Rozklikávací rozpočet

Aplikace CityVizor

Investiční mapa města

Investiční mapa města

Digitální povodňový plán
Povoden

Aktuální příjezdy a odjezdy vlakůInformační tabule o odjezdech a příjezdech vlaků

Aktuální odjezdy autobusů

Aktuální odjezdy autobusů

Bezpečné Úvaly

Bezpečné Úvaly

Aktuální stav hladin vodních toků v Úvalech

Výmola

Kamery v ÚvalechÚvaly živě

Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Překlad (translations)

Czech English French German Italian Polish Russian Spanish

Czech POINT

 

facebook

posemberi

Street Art Úvaly

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 3
DNES: 74
TÝDEN: 360
CELKEM: 1612142

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch
Odeslat stránku e-mailem

Obsah

Stránka

Vážený pane starosto, Měla bych otázečku,zda-li i letos plánujete na náměstí ozdobit ty stromy až k přejezdu jako to bylo minulý rok a ozdoben ten keř za školou u té přístavby . To byla opravdu nádhera,sice je to asi hodně finančně náročné,ale určitě by občané na to i přispěly ,protože to byla nádhera a byla bych velice ráda,když by se to zase zopakovalo. Děkuji za odpověď Němečková (Vloženo 04.11.2019)

Dobrý den paní Němečková, 

má odpověď na Vaši otázku je tak trochu s křížkem po funuse, ale myslím, že i letos jsme se snažili, aby byla vánoční výzdoba města oku lahodící. Ostatně, posoudit může každý z nás. 

Přeji hezký Advent i nadcházející svátky vánoční!

 

Petr Borecký, starosta města, 03.12.2019
Vážený pane Borecký, Mám prosím dotaz na FB města jsem se dočetl,že od června 2020 je v plánu prodloužit linku 655 až do Škvorce,což je super,alespoň se nám zvýší počet autobusů na Slovanech. A poté se psalo,že je v plánu prodloužit i do Úvaly linku 329,chtěl bych se zeptat,proč zrovna linku 329. Do Úvaly bych velice rád prodloužil linku 364 z Doubku,aby se nám zlepšila dopravní dostupnost do Úhřiněvse a Říčan. V Říčanech by došla drobná úprava trasy linky 364 tak,aby linka jela přes zastávky Říčany, K Žel.st a Říčany, Říčany, Nemocnice. Tím pádem by se dalo z Úval dostat do Říčan k Vlaku a hlavně i do nemocnice a nemusela by se vytvářet nová linka do Říčan. A hlavně by se Úvaly spojily i s OC ve Štěrboholech (do doby,než se postaví OC v Úvalech). Linka 364 by mohla jet od nádraží k Pivovaru a tam potom k Radlické Čtvrťi a dále do Škvorce na náměstí ,na Hradešín OBÚ (nemusela by zde zastavovat) a dále do Doubku,kde by pokračovala po své trase.Do Úval by jezdily všechny spoje i o víkendu a zlepšila by se dopravní dostupnost i na Radlické čtvrti. Děkuji a doufám,že se podaří se Škvorcem a Ropidem dojednat prodloužení linky 364 do Úval a upravit v Říčanech,aby jela přes nádraží a okolo nemocnice. (Vloženo 13.11.2019)

Dobrý den pane Zemane, 

děkuji za Váš návrh, který jsem předal ROPIDu k posouzení. Změna trasování linky 364 přes Škvorec a Úvaly je zajímavý nápad, ale není to jen o Škvorci a Úvalech, ale musely by s tím souhlasit i ostatní obce, které linku spolufinancují, ale především Říčany, kde by docházelo ke změně trasy na území tohoto města. 

Osobně vůbec nejsem proti a pokusím se o prodloužení této linky jednat. Jak ale znám procesy v ROPIDu a možnosti dopravců, nedávám tomu šanci o moc dříve než v červnu 2020.

S přáním hezkého adventu a vánoc, 

 

Petr Borecký, starosta města, 03.12.2019
Prosím můžu se zeptat kdo mi bude v zimě vozit léky a vozit k lékaři když jste zrušili důchodecký taxík ? Bydlím na slovanech ,jsem skoro 70 vbdova která chodí po těžkém úrazu o berlích a v zimě téměř nevycházím/nesmím upadnout/.A to jsem Vás kvůli tomu taxi všude chválila.Je to pro mne vzhledem k zdravotnímu stavu důležitá otázka.Prosím odpovězte mi !!!! Děkuji (Vloženo 21.11.2019)

Dobrý den paní Burdová, 

my jsme nic nezrušili, to je asi nějaké nedorozumění. Naše pečovatelská služba Vás kdykoli odveze, kam potřebujete. Stačí zavolat kterékoli z našich pečovatelek a domluvit se na potřebném času odvozu. Kontakty jsou zde: mestsky-urad/kontakty/seznam-osob/?filtr=17

Kdybyste se nemohla dovolat nebo byl nějaký problém, zavolejte mi klidně na telefon 739 344 588 a domluvíme se spolu. 

Přeji Vám hezký advent a vánoce!

 

Petr Borecký, starosta města, 03.12.2019
Vážený pane starosto, měla bych zájem o koupi stavebního pozemku v Úvalech. Prosím, má město nějaké pozemky na prodej a kam bych se měla případně obrátit? Bylo by možné získat případně kontakt na majitele volných pozemků ? Např. v ulici Slovenská a Slezská jsou volné pozemky. Děkuji za informaci a přeji hezký den. (Vloženo 22.11.2019)

Dobrý den paní Chalupová, 

město Úvaly přímo žádné stavební pozemky v současné době neprodává. Pokud byste si chtěla koupit stavební pozemek nebo dům v Úvalech, můžete zkusit některý ze soukromých developerských projektů, které se realizují v Úvalech a jejichž přehled najdete na webových stránkách města (mesto/rozvoj-a-projekty-mesta/nova-vystavba-a-investice/developerske-zamery-a-projekty/).

Kontakty na soukromé vlastníky pozemků ve městě Vám s ohlednem na platnou zákonnou úpravu ochrany osobních dat předat nemůžeme. 

S pozdravem a přáním hezkého adventu, 

 

Petr Borecký, starosta města, 03.12.2019
Dobrý večer, Ráda bych se zeptala, jak to bude s rekonstrukcí ulic V. Špály a Kollárova. Kdo se tam pohybuje, ví, o čem je řeč. Autem se nedá zajet do ulice bez toho, aby se něčím škrtlo a nemluvím o tom, jak se v létě práší (do oken, na zahrady, na auta), natož se brodit v období dešťů blátem, v zimním období to je ještě horší, když ulicemi projede pluh a sypaci vuz, který situaci zřejmě jen zhorší a autem se nedostanete nikam. A to není problém jen těchto ulic, celá naše čtvrť je na tom stejně. Existuje již nějaký projekt, či studie? Děkuji za brzkou odpověď. (Vloženo 25.11.2019)

Dobrý den paní Pávová, 

o tristním stavu ulic Kollárova a V. Špály vím. Nejde jen o tyto ulice, jde i o další ulice na horním Úvaláku, ale také V Setých, U Horoušánek, Zálesí, Radlické čtvrti nebo lokality Pod Slovany. 

Náklady na rekonstrukce těchto ulic se pohybují v řádu kolem 40 milionů Kč. Jak tyto rekonstrukce zaplatit víme. Jde o kombinaci příjmů ze zvýšení daně z nemovitosti, developerských poplatků a rozpočtových zdrojů města. Teď již jde jen o to, jestli tato opatření podpoří zastupitelstvo města. Pokud ano, tak si myslím, že v horizontu příštích 10 let by mohly být všechny úvalské ulice ve stavu odpovídajícím 21. století. 

Projekt i studie máme. 

Moudřejší budu po 9. prosinci 2019, kdy se koná zasedání zastupitelstva.

S pozdravem a přáním hezkého adventu, 

 

Petr Borecký, starosta města, 03.12.2019
Vážený pane starosto, diskuze okolo zvýšení koeficientu pro výpočet daně z nemovitosti ukazují, že lidé v Úvalech, kteří mají ve svém okolí vybudovány komunikace a městu patřící infrastrukturu, přestávají mít zájem na využití výnosu z daně přednostně pro vylepšení zbylých komunikací. Tedy tak, jak to bylo slíbeno při zvýšení koeficientu daně z 1 na 3 v minulosti. Z diskuze k zásobníku investiční činnosti Úval soudím, že to není Váš názor. Zvažujete možnost navrhnout zvýšení koeficientu daně z nemovitosti diferencovaně? Pro příklad, v našem soukromém vlastnictví jsou dva domy, nedaleko od sebe v Úvalech. Jeden má okolo perfektní komunikaci. Druhý má jen cestu, a to velmi často blátivou. Pro první dům by bylo zvýšení daně pochopitelné, ale pro druhý dům ne. U domů bez kvalitní komunikace by měl zůstat stávající koeficient daně z nemovitosti 3 s tím, že se zvýší na 5 po vybudování komunikace. Aby i město samo bylo motivováno k úpravám komunikací, neboť by pak mělo vyšší výnos z daně. Není to můj nápad, setkal jsem se s takovým řešením již v roce 1989 při návštěvě příbuzné v Kanadě. Josef Hodboď (Vloženo 27.11.2019)

Dobrý den pane Hodbodi, 

děkuji za Váš podnětný názor. Zcela upřímně, Vámi navrhované postup jsme řešili, ale nakonec jsme jej zavrhli pro velmi obtížnou, ne-li nemožnou realizovatelnost. 

Jde o to, že z daňových příjmů města se financují služby, které se někdy dotýkají všech obyvatel (dodávka vody, svoz odpadu, služby městského úřadu), jiné se dotýkají vždy jen části z nich (někoho zajímá stav ulic, někoho školka, jiného škola, jiného zase stav služeb pro seniory). 

Fungování města je ale o principu vzájemné solidarity, která "tmelí" místní komunitu.

Bohužel, daňový systém České republiky je velmi centralizovaný a na rozdíl od Kanady nebo od Švýcarska mají města a obce minimální daňovou autonomii a v podstatě jedinou jejich daní /kterou navíc mohou ovlivňovat jen částečně/ je daň z nemovitosti. 

Abych tedy ale odpověděl na Vaši otázku: osobně jsem zastáncem jednotné výše daně z nemovitosti. Jsem také zastánce koeficientu 5 (tedy nejvyšší možné sazby), to ale za podmínky, že tato daň bude využita na dobudování úvalské uliční sítě a základní infrastruktury. 

S pozdravem a přáním hezkého adventu, 

 

Petr Borecký, starosta města, 03.12.2019
Dobrý den Pane Borecký. Prosím o informaci, jakým způsobem bude v zimních měsících probíhat údržba chodníků v oblasti Hostína. Loňský rok zde městské služby byly přesně 0-krát. Děkuji s pozdravem Šťastný Jaroslav ( SVJ U Hostína 1764) (Vloženo 01.12.2019)

Dobrý den pane Šťastný, 

zcela upřímně, dnes, tj. v prosinci 2019 nemá vůbec smysl se dohadovat, kolikrát byly nebo nebyly v zimě 2018 - 2019 Technické služby udržovat chodníky v oblasti Hostína. To není otázka s křížkem po funuse, ale minimálně po pěti funusech ... 

Vím jedno. Lokalita Hostín je v plánu zimní údržby a pokud nebude udržována, je věc jednoduchá - zavolejte přímo na dispečink Technických služeb (735 172 722). A pokud nepomůže dispečink, volejte starostovi (739 344 588). 

Plán zimní údržby pro zimu 2019 - 2020 je zde: e_download.php?file=data/faq/odpoved855_1.pdf&original=na%C5%99izen%C3%AD%20m%C4%9Bsta_%20%C4%8D.%202_2019.pdf

S pozdravem a přáním hezkého adventu

 

 

Petr Borecký, starosta města, 03.12.2019
Dobrý den pane starosto. V souvislosti s instalací nového kamerového systému - plánujete také výběr pokut za překročení rychlosti? Ptám se, ne proto jestli mám dodržovat rychlost :-) ale proto, že někde jsem četl, že například Říčany mají z pokut cca 30-40 mil.ročně. To už je pěkný příjem do pokladny. Zde by to asi tolik nebylo, ale i kdyby to bylo pár milionu, byl by to pěkný příjem do rozpočtu. Vzhledem k tomu, že silnící I12 jezdí i spousta ne-úvaláků, myslím, že by se to setkalo s kladnou odezvou (samozřejmě některé záporné určitě budou...) Karel (Vloženo 02.12.2019)

Dobrý den Karle, 

asi Vás trochu zklamu, ale pokuty za překročení rychlosti naměřené na automatických radarech města nebudou vybírat Úvaly, ale Brandýs nad Labem. Tím odpovídám i na některé připomínky, že jsme to udělali proto, abychom na radarech "rejžovali".

Proč tomu tak je? Je to proto, že podle správního řádu řeší tyto přestupky ve správním řízení obec III. typu, což je Brandýs nad Labem. 

Naší motivací tedy nebylo vybírání pokut, ale chceme docílit, aby řidiči na území Úval jezdili dle pravidel. Síť radarů je zároveň technických základem pro budování městského kamerového systému, který může sloužit jak pro bezpečnostní složky, tak pro budování automatizovaného kamerového systému. 

Jinak máte pravdu, záporné ohlasy od některých lidí jsou, ale s tím jsme počítali :-)

S pozdravem a přáním hezkého adventu, 

 

Petr Borecký, starosta města, 03.12.2019
Dobrý den pane starosto, ráda bych se zeptala v jakém stavu je projekt regulace parkování okolo nádraží. Ve vaší odpovědi zde z 29.4 jste psal, že je vše v přípravě a předpokládaný termín je na podzim. V jaké fázi se tedy tento projekt nachází? Děkuji a přeji pěkný den. Blanka Kučerková (Vloženo 10.10.2019)

Dobrý den paní Kučerková, 

máte pravdu, že jsem Vám informaci, kterou zmiňujete, na jaře poskytl. Faktem také je, že letos na podzim projekt regulace parkování v okolí nádraží nespustíme. 

Důvody jsou následující: 

1) stále se nepodařilo uzavřít kupní smlouvu na pozemek Českých Drah, kde je dnes parkovací plocha. Tento pozemek hraje v celém systému klíčovou roli. Důvody, proč se kupní smlouvu nepodařilo uzavřít, neleží na straně města, ale na straně Českých Drah. Nicméně, po skoro 10 letech se zdá, že pokud zastupitelstvo odsouhlasí 7. listopadu kupní smlouvu, pozemek bude náš.

2) Středočeský kraj neschválil vyhlášku o původní podobě regulace, která umožňovala obyvatelům Úval koupit si parkovací kartu v dané lokalitě. Zpracováváme tedy novou vyhlášku, která by mohl být do jara 2020 schválena. 

3) Důležité není jen zavedení nového systému, ale také zavedení systému kontroly jeho dodržování. V současné době dokončujeme přípravy na vyhlášení výběrového řízení na dodavatele technického řešení pro parkovací systém, protože samotná městská policie by s ohledem na své ostatní úkoly neměla šanci nová pravidla ohlídat. 

Vše výše uvedená znamená další odklad zavedení regulace. V této chvíli pracujeme s termínem 1.7.2020. 

S pozdravem

 

Petr Borecký, starosta města, 30.10.2019
Dobrý den, právě startuje nový dotační program "sázíme budoucnost" z fondu životního prostředí. Rád bych se informoval, zda má zastupitelstvo v plánu tento program využít pro výsadbu stromů v Úvalech, například při rekonstrukci chodníků. Děkuji (Vloženo 17.10.2019)

Dobrý den pane Horáku, 

rozvíjení zeleně a vysazování stromů do ulic a do krajiny se v našem městě věnujeme dlouhodobě, o čemž svědčí jednak nově rekonstruované ulice, ale i krajina v okolí Úval (obnovená alej na Dobročovice, Park Vinice, připravovaná stezka na Tuklaty) atd. 

Chceme proto využít i program od Ministerstva životního prostředí nazvaný "Sázíme budoucnost", kde počítáme i s účastí úvalských spolků a úvalské veřejnosti. Konkrétní projekty projednáváme právě v těchto dnech a budeme rádi za konkrétní návrhy co a kde sázet. A komu své podněty můžete poslat? Buď přímo mě (starosta@mestouvaly.cz) nebo Renatě Stojecové, vedoucí odboru životního prostředí (renata.stojecova@mestouvaly.cz).

S pozdravem

Petr Borecký, starosta města, 30.10.2019

Stránka