Úvaly se rozrostou téměř dvojnásobně

Pražský deník/9. 10. 2007

V nové čtvrti, která se začne stavět za tři roky, by mělo najít svůj domov na čtyři tisíce lidí.

Úvaly - Nevídané rozšíření čeká v příštích letech město Úvaly. Na jeho území vznikne rozsáhlá nová čtvrť, ve které budou žít téměř čtyři tisícovky lidí. Nyní zhruba pětitisícové město se tak zvětší téměř na dvojnásobek.

Promyšlený urbanistický plán

„Jako jedni z prvních v celé republice máme možnost se rozšiřovat urbanisticky správným způsobem a nikoliv jen nadivoko, jako se to děje v řadě jiných měst a obcí. Celou čtvrť totiž chce u nás postavit společnost se silným zahraničním kapitálem na základě promyšlené urbanistické studie," tvrdí starosta Úval Jan Šťastný.

Díky tomu nehrozí podle starosty nebezpečí, že by v Úvalech vznikl obytný satelit, který by neměl s původním městem nic společného a lidé by v něm žili odtrženě. „Se starými částmi města se počítá jako se zázemím nové čtvrti a vše by mělo vytvořit jeden fungující celek," dodal úvalský starosta.

Stavět se začne do tří let

Nová čtvrť vyroste na jihovýchodním okraji města v části Hostín. Podle předpokladu by se mělo do tří let začít stavět a za další tři roky by mohlo být vše hotovo. Pro některé části ale zatím chybí územní rozhodnutí na změnu orné půdy v obytnou plochu, a zde se tedy výstavba může opozdit.

„Vyroste plejáda luxusnějších i menších domů a bytů, takže na své si přijde opravdu každý. Navíc po architektonické stránce to bude opravdu skvost," slibuje starosta.

Záměr výhodný pro město

Za hlavní přínos ale Šťastný považuje to, že město nebude muset na výstavbu dát ani korunu. Dokonce právě naopak. Investor by měl totiž přinést významné peníze i pro rozvoj dosavadní části, kde se má podílet na projektech města.

„Máme silnice ve špatném stavu, potřebujeme nový vodovod, musí se udělat rekonstrukce splaškové i dešťové kanalizace, chceme rozšířit současnou školu a vystavět mateřskou školku, plánujeme novou radnici, je zapotřebí rekonstrukce náměstí i okolí vlakového nádraží," vypočítává starosta vnitřní dluh města, který podle jeho slov činí asi 800 milionů korun. Celý roční rozpočet Úval přitom dosahuje jen desetiny této částky.

Našli se také kritici

„Investor se bude na řadě projektů podílet, takže do města by mělo v následujících pěti letech přitéct až 400 milionů korun," doufá Jan Šťastný.

Záměr nové čtvrti má však také odpůrce. Podle opozičního zastupitele Petra Boreckého se například výrazně zvýší již nyní neúměrná dopravní zátěž v regionu. Vedení města podle jeho názoru také opomíjí, že zmiňované investice města budou muset být vyšší právě kvůli nové zástavbě.

„Ochota investorů poskytovat peníze na staré plochy klesá úměrně s tím, jak postupuje jejich nová výstavba," dodal Borecký.

Autor: Ivo Žaloudek